Aircraft N247V Data
3
aircraft records found
N247V
1969 Beech 99, c/n U-102
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99 Search all Beech 99 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N299GL
Revoked Enforcement
|
Aircraft
| Registration Number | N247V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-04-30 |
Owner
| Owner | Air Wisconsin |
| Address |
Appleton, Wisconsin 54911 United States |
N247V
1958 Vickers Viscount 812, c/n 389
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 812 Search all Vickers Viscount 812 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 389 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 525 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N247V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1958-08-20 |
Owner
| Owner | Continental Air Lines |
| Address |
, United States |
N247V
SORRELL AVIATION/SEA WINGS OY HIPERBIPE SNS-7, c/n 294
Airframe Info
| Manufacturer | SORRELL AVIATION/SEA WINGS OY |
| Model | HIPERBIPE SNS-7 Search all SORRELL AVIATION/SEA WINGS OY HIPERBIPE SNS-7 |
| Construction Number (C/N) | 294 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | unknown unknown |
Aircraft
| Registration Number | N247V |
| Current Status | registered (pending number cha |
Owner
| Owner | individual |
| Address |
Hartford, IA United States |