Aircraft N2480A Data
2
aircraft records found
N2480A
2004 Six Chuter LEGEND XL, c/n 3000
Airframe Info
| Manufacturer | Six Chuter |
| Model | LEGEND XL Search all Six Chuter LEGEND XL |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 3000 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582E |
Aircraft
| Registration Number | N2480A |
| Mode S (ICAO24) Code | A25010 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-01-18 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-28 |
| Last Action Taken | 2007-01-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Battle Ground, WA 98604 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2480A
1977 Beech 200, c/n BB-296
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Search all Beech 200 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-296 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2480A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | OH Aviation Distributors |
| Address |
Vandalia, Ohio United States |