Aircraft N24A Data
3
aircraft records found
N24A
1982 Gulfstream American 695A Jetprop 1000, c/n 96034
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | 695A Jetprop 1000 Search all Gulfstream American 695A Jetprop 1000 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 96034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TPE331-12UHR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N24A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N24A
1980 Rockwell 690C Turbo Commander, c/n 11627
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690C Turbo Commander Search all Rockwell 690C Turbo Commander |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 11627 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-254K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N24A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N24A
Lockheed 18-56, c/n 2073
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18-56 Search all Lockheed 18-56 |
| Construction Number (C/N) | 2073 |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N24A |
| Mode S (ICAO24) Code | A22DA6 |
| Certification Issued | 1965-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HOUSTON AIR CENTER INC |
| Address |
Houston, TX 77060 |
| Region | Southwestern |