Aircraft N24V Data
4
aircraft records found
N24V
2003 Skystar Kitfox Series 5 Vixen, c/n V9405-0010
Latest photos of N24V
Airframe Info
| Manufacturer | Skystar |
| Model | Kitfox Series 5 Vixen Search all Skystar Kitfox Series 5 Vixen |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | V9405-0010 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912 ULS |
Aircraft
| Registration Number | N24V |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Wendell S. Weidemann |
| Address |
Madison, WI 53703 United States |
N24V
1958 Vickers Viscount 797, c/n 228
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 797 Search all Vickers Viscount 797 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 228 |
| Number of Seats | 53 |
| Number of Engines | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N24V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22F81 |
| Last Action Taken | 1991-11-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mexico City, |
N24V
Murphy Rebel, c/n 0130R
Airframe Info
| Manufacturer | Murphy |
| Model | Rebel Search all Murphy Rebel |
| Construction Number (C/N) | 0130R |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N285BA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N24V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22F81 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-02-07 |
| Air Worthiness Test | 2009-04-21 |
| Last Action Taken | 2011-12-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
East Falmouth, MA 02536 United States |
| Region | New England |
N24V
Gleason Gregory L TC-290, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Gleason Gregory L |
| Model | TC-290 Search all Gleason Gregory L TC-290 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N24V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22F81 |
| Certification Issued | 1994-05-12 |
| Last Action Taken | 2004-01-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-04-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Spring Lake, MI 494561026 United States |