Aircraft N2526K Data
2
aircraft records found
N2526K
2002 Soaring Concepts Inc SKY TREK, c/n 2002009
Airframe Info
| Manufacturer | Soaring Concepts Inc |
| Model | SKY TREK Search all Soaring Concepts Inc SKY TREK |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 2002009 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N2526K |
| Mode S (ICAO24) Code | A26220 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-06-12 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-25 |
| Last Action Taken | 2007-06-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Montrose, CO 81401 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2526K
1978 Cessna 180K, c/n 18052970
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 18052970 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2526K |
| Mode S (ICAO24) Code | A26220 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |