Aircraft N2526W Data
2
aircraft records found
N2526W
2000 Vans RV-6A, c/n 25419
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 25419 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2526W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2622B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2003-09-25 |
| Air Worthiness Test | 2000-06-07 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dga Aviation Llc |
| Address |
Las Vegas, NV 89117 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2526W
Beech B24R, c/n MC200
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B24R Search all Beech B24R |
| Construction Number (C/N) | MC200 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2526W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2622B |
| Certification Issued | 1989-02-02 |
| Last Action Taken | 1992-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sunnyside, GA 30284 |