Aircraft N2559V Data
3
aircraft records found
N2559V
Balloon Works FIREFLY 11, c/n F11-002
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 11 Search all Balloon Works FIREFLY 11 |
| Construction Number (C/N) | F11-002 |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2559V |
| Mode S (ICAO24) Code | A26DB8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1994-08-09 |
| Last Action Taken | 2006-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BALLOONS ABOVE THE VALLEY LTD |
| Address |
Napa, CA 945581326 United States |
N2559V
Cessna 177RG, c/n 177RG0615
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 177RG Search all Cessna 177RG |
| Construction Number (C/N) | 177RG0615 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-A1B6D |
Aircraft
| Registration Number | N2559V |
| Mode S (ICAO24) Code | A26DB8 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-06-19 04:00:00
Cancel Date: 04/26/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
Admin, 2006-06-19 04:00:00
History: 0000 Cessna 177RG, Serial Number (c/n) 177RG0615
Cancel Date: 07/03/1989
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: 07/03/1989
Reason for Cancellation: Unknown
N2559V
Piper PA-46-500TP Malibu Meridian, c/n 4697504
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Malibu Meridian Search all Piper PA-46-500TP Malibu Meridian |
| Construction Number (C/N) | 4697504 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2559V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, Florida United States |