Aircraft N256W Data
3
aircraft records found
N256W
2003 Cessna 750, c/n 750-0221
Latest photos of N256W
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Search all Cessna 750 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 750-0221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE3007C SER |
Aircraft
| Registration Number | N256W |
| Mode S (ICAO24) Code | A26FBC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-31 |
| Air Worthiness Test | 2003-07-28 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bdj 71112 Llc |
| Address |
Columbus, OH 43235 United States |
| Region | Great Lakes |
N256W
1979 Dassault Falcon 10, c/n 151
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 10 Search all Dassault Falcon 10 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 151 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N256W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Wendys International Incorporated |
| Address |
Dublin, Ohio United States |
N256W
1978 Cessna 550 Citation II, c/n 550-0026
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation II Search all Cessna 550 Citation II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 550-0026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-4 |
| Also Registered As |
N30AV
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N256W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Wendy's International Incorporated |
| Address |
Dublin, Ohio United States |