Aircraft N258A Data
2
aircraft records found
N258A
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920258
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920258 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N258A |
| Mode S (ICAO24) Code | A27536 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-06-15 |
| Registration Cancel Date | 2016-06-21 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N258A
1981 Dassault Falcon (Mystere) 20F-5, c/n 438
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20F-5 Search all Dassault Falcon (Mystere) 20F-5 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 438 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N258A |
| Mode S (ICAO24) Code | A27536 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-15 |
| Air Worthiness Test | 1989-07-24 |
| Last Action Taken | 2011-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Meregrass Inc |
| Address |
Dublin, TX 76446 United States |
| Region | Southwestern |