Aircraft N260V Data
3
aircraft records found
N260V
2016 Paul Vagner TangoGyro, c/n 000003
Airframe Info
| Manufacturer | Paul Vagner |
| Model | TangoGyro Search all Paul Vagner TangoGyro |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 000003 |
| Aircraft Type | Gyroplane |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Yamaha ALL MDLS A/B |
Aircraft
| Registration Number | N260V |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | individual |
| Address |
Alpharetta, GA United States |
N260V
1981 Canadair Challenger 600 (CL-600-1A11), c/n 1022
Latest photos of N260V
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | Challenger 600 (CL-600-1A11) Search all Canadair Challenger 600 (CL-600-1A11) |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 1022 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell ALF 502 SER |
| Also Registered As |
N600JJ
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N260V |
| Mode S (ICAO24) Code | A280D8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-03 |
| Air Worthiness Test | 2002-11-05 |
| Last Action Taken | 2011-05-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mjjj Llc |
| Address |
Dover, DE 19904 United States |
| Region | Eastern |
N260V
1929 Wyandotte Aviation Club WYANDOTTE MODEL 1, c/n 216
Airframe Info
| Manufacturer | Wyandotte Aviation Club |
| Model | WYANDOTTE MODEL 1 Search all Wyandotte Aviation Club WYANDOTTE MODEL 1 |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 216 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N260V |
| Mode S (ICAO24) Code | A280D8 |
| Certification Issued | 1935-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1935-10-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Romulus, MI 48174 |
| Region | Great Lakes |