Aircraft N2630A Data
2
aircraft records found
N2630A
1981 Short SD3-30, c/n SH 3081
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | SD3-30 Search all Short SD3-30 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | SH 3081 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 30 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N2630A |
| Mode S (ICAO24) Code | A28C7B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-11-12 |
| Air Worthiness Test | 1981-12-23 |
| Last Action Taken | 2005-11-04 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sky Way Enterprises Inc |
| Address |
Washington, DC 20016 United States |
| Region | Eastern |
N2630A
1953 Piper PA-22-135, c/n 22-900
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 22-900 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2630A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |