Aircraft N2662Q Data
2
aircraft records found
N2662Q
1969 Cessna 150K, c/n 15071662
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150K Search all Cessna 150K |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 15071662 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2662Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A297F4 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1970-06-29 |
| Last Action Taken | 1997-03-28 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Niagara Falls, NY 14303 United States |
| Region | Eastern |
N2662Q
1967 Hughes TH-55A Osage, c/n 78-0986
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | TH-55A Osage Search all Hughes TH-55A Osage |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 78-0986 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-B1A rated at 180 hp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2662Q |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |