Aircraft N26GB Data
2
aircraft records found
N26GB
1982 Piper PA-18-150, c/n 18-8209004
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-150 Search all Piper PA-18-150 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 18-8209004 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N26GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A27D3C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-07-18 |
| Air Worthiness Test | 1982-07-26 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
New Smyrna Beach, FL 32168 United States |
| Region | Southern |
N26GB
1977 Gates Learjet 35A, c/n 131
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N155AM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N26GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | HIBOS Company |
| Address |
Houston, Texas United States |