Aircraft N26K Data
2
aircraft records found
N26K
1954 Beech T-34A (A45) Mentor, c/n G-57
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A (A45) Mentor Search all Beech T-34A (A45) Mentor |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | G-57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
52-7676
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N26K |
| Mode S (ICAO24) Code | A27D85 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-24 |
| Air Worthiness Test | 1977-02-25 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
150 Public Square Lebanon, TN 37087 United States |
| Region | Central |
N26K
1934 Douglas Dolphin 8, c/n 1280
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | Dolphin 8 Search all Douglas Dolphin 8 |
| Year built | 1934 |
| Construction Number (C/N) | 1280 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N26K |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |