Aircraft N270MC Data
3
aircraft records found
N270MC
1982 Gulfstream American G-1159A, c/n 374
Latest photos of N270MC
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 374 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc SPEY MK 511SR |
Aircraft
| Registration Number | N270MC |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A792 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-07 |
| Air Worthiness Test | 1993-07-23 |
| Last Action Taken | 2011-03-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Starwood Management Llc |
| Address |
Las Vegas, NV 89102 United States |
| Region | Western-Pacific |
N270MC
1981 British Aerospace HS.125-700A, c/n 257154
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | HS.125-700A Search all British Aerospace HS.125-700A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 257154 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N270MC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1988-02-08 |
Owner
| Owner | Parke Aviation Corporation |
| Address |
New York City, New York United States |
N270MC
1976 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256067
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 256067 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N270MC |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |