Aircraft N271V Data
2
aircraft records found
N271V
2007 Cessna 182T, c/n 18282028
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 18282028 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N271V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2AC0E |
| Certification Issued | 2008-04-21 |
| Last Action Taken | 2008-04-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVCORP HOLDINGS INC TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 198012595 United States |
N271V
1992 British Aerospace BAe.125-1000A, c/n 259030
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-1000A Search all British Aerospace BAe.125-1000A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 259030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N271V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2AC0E |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-06-19 |
Owner
| Owner | Cite Aviation Llc |
| Address |
Wilmington, Delaware 19801 United States |