Aircraft N273K Data
2
aircraft records found
N273K
1976 Dassault Falcon 20F, c/n 349
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 20F Search all Dassault Falcon 20F |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 349 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N273K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Kellogg Company |
| Address |
Battle Creek, Michigan United States |
N273K
1974 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256041
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 256041 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601-22 |
| Also Registered As |
N603TS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N273K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-01-03 |
Owner
| Owner | McMoy & Associates Incorporated |
| Address |
Fort Worth, Texas United States |