Aircraft N274A Data
2
aircraft records found
N274A
2003 Airborne XT-582 Outback, c/n 582-859
Airframe Info
| Manufacturer | Airborne |
| Model | XT-582 Outback Search all Airborne XT-582 Outback |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 582-859 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N274A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B558 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-21 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-24 |
| Last Action Taken | 2007-09-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Harrisonburg, VA 22802 United States |
| Region | Eastern |
N274A
1967 Nord 262A, c/n 33
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 262A Search all Nord 262A |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 33 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VI |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N274A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B558 |
| Certification Issued | 1997-01-09 |
| Last Action Taken | 1997-01-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-03-03 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Hazleton, PA 182010168 United States |