Aircraft N275A Data
2
aircraft records found
N275A
2002 Powrachute PC 2000, c/n APOW319
Airframe Info
| Manufacturer | Powrachute |
| Model | PC 2000 Search all Powrachute PC 2000 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | APOW319 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582ULDCDI-99 |
Aircraft
| Registration Number | N275A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B90F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-24 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-04 |
| Last Action Taken | 2007-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Damar, KS 67632 United States |
| Region | Central |
N275A
1967 Nord 262A, c/n 37
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 262A Search all Nord 262A |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 37 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 31 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VI |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N275A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B90F |
| Certification Issued | 1989-02-03 |
| Last Action Taken | 2001-07-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-07-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | National Aircraft Systems Inc |
| Address |
N Miami Beach, FL 33160 United States |