Aircraft N2776A Data
2
aircraft records found
N2776A
1969 Beech V35A, c/n D-9054
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35A Search all Beech V35A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | D-9054 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2776A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2C3A8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-11-13 |
| Air Worthiness Test | 1969-10-08 |
| Last Action Taken | 2006-11-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Yonkers, NY 10704 United States |
| Region | Eastern |
N2776A
Ryan Navion, c/n NAV-4-1655
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion Search all Ryan Navion |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1655 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2776A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2C3A8 |
| Certification Issued | 1957-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-19 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | FT BENNING FLYING CLUB |
| Address |
Ft Benning, GA 31905 United States |
| Region | Southern |