Aircraft N27W Data
3
aircraft records found
N27W
1969 Fokker F.28-1000 Fellowship, c/n 11016
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F.28-1000 Fellowship Search all Fokker F.28-1000 Fellowship |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 11016 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 69 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 555-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N27W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Eastex Corporation |
| Address |
Evadale, Texas United States |
N27W
1967 Fairchild F-27J, c/n 123
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | F-27J Search all Fairchild F-27J |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 123 |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N27W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A617 |
| Certification Issued | 1967-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1968-05-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EASTEX INC |
| Address |
Silsbee, TX 77656 |
| Region | Southwestern |
N27W
1943 Taylorcraft DCO-65, c/n 5721
Airframe Info
| Manufacturer | Taylorcraft |
| Model | DCO-65 Search all Taylorcraft DCO-65 |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 5721 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C75 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N27W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A617 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1985-04-25 |
| Air Worthiness Test | 1955-12-08 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Winthrop, WA 98862 United States |
| Region | Northwest Mountain |