Aircraft N2800W Data
2
aircraft records found
N2800W
1951 North American T-28A Trojan, c/n 174-201 (51-3663)
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 174-201 (51-3663) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820 SER |
| Also Registered As |
N128RC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2800W |
| Current Status | Re-registerd as N128RC |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2800W
Socata TB-9C, c/n 1029
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-9C Search all Socata TB-9C |
| Construction Number (C/N) | 1029 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2800W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D068 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-13 |
| Air Worthiness Test | 1990-05-08 |
| Last Action Taken | 2009-01-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bayou Aviation Inc |
| Address |
Karnack, TX 75661 United States |
| Region | Southwestern |