Aircraft N280K Data
3
aircraft records found
N280K
1998 Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16), c/n 5365
Latest photos of N280K
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 604 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16) |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 5365 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CF34 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N280K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CEDC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-10-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-01-30 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N280K
1968 Beech B90 King Air, c/n LJ-338
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 King Air Search all Beech B90 King Air |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LJ-338 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N280K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CEDC |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N280K
Fairchild KR-31, c/n 319
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | KR-31 Search all Fairchild KR-31 |
| Construction Number (C/N) | 319 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N280K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CEDC |
| Certification Issued | 1939-03-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-05-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Alexandria, VA 22301 |
| Region | Eastern |