Aircraft N2811W Data
2
aircraft records found
N2811W
1972 Boeing 727-247/Adv(F), c/n 20649
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-247/Adv(F) Search all Boeing 727-247/Adv(F) |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 20649 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | N2811W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D442 |
| Certification Issued | 1987-04-13 |
| Last Action Taken | 1999-06-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1972-08-16 |
| Registration Cancel Date | 2000-02-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DELTA AIR LINES INC |
| Address |
Atlanta, GA 30320 United States |
N2811W
1972 Boeing 727-247, c/n 20649
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-247 Search all Boeing 727-247 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 20649 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | N2811W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-08-16 |
Owner
| Owner | Western Airlines |
| Address |
Los Angeles, California 90009 United States |