Aircraft N281V Data
2
aircraft records found
N281V
1966 Beech V35, c/n D-8195
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35 Search all Beech V35 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | D-8195 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N281V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D38D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-09 |
| Air Worthiness Test | 2003-01-13 |
| Last Action Taken | 2009-07-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Boyer Valley Flyers Inc |
| Address |
Woodbine, IA 51579 United States |
| Region | Central |
N281V
NX281V
1930 Jensen JT-1 Trainer, c/n 1 l/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Jensen |
| Model | JT-1 Trainer Search all Jensen JT-1 Trainer |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Line Number (L/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Kinner K-5 |
Aircraft
| Registration Number | N281V |
| Alternative Code/Name | NX281V |
| Current Status | Museum display - fragments |
Owner
| Owner | Golden Age Air Museum |
| Address |
Bethel, PA 19507 United States |