Aircraft N2822A Data
3
aircraft records found
N2822A
1953 Cessna 180, c/n 30022
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 30022 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-J |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2822A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2822A
Socata TB-20 Trinidad, c/n 1122
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-20 Trinidad Search all Socata TB-20 Trinidad |
| Construction Number (C/N) | 1122 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2822A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D808 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-07-27 |
| Air Worthiness Test | 1990-06-07 |
| Last Action Taken | 2006-07-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Missoula, MT 59808 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2822A
Piper PA-34-200T, c/n 347970259
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 347970259 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2822A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D808 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-09-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |