Aircraft N282SW Data
3
aircraft records found
N282SW
2009 Piper PA-46-500TP, c/n 4697420
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 4697420 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
N183MA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N282SW |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D70E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-14 |
| Air Worthiness Test | 2009-12-16 |
| Last Action Taken | 2011-09-08 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | S Williams Aviation Llc |
| Address |
Carmi, IL 62821 United States |
| Region | Great Lakes |
N282SW
2009 Piper PA-46-500TP Meridian, c/n 4697420
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Meridian Search all Piper PA-46-500TP Meridian |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 4697420 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N282SW |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D70E |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-01-10 |
Owner
| Owner | Top Aviation Services Incorporated |
| Address |
Weston, Florida 33301 United States |
N282SW
2001 Piper PA-46-500TP Meridian, c/n 4697073
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Meridian Search all Piper PA-46-500TP Meridian |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4697073 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N282SW |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D70E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-23 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-11 |
| Last Action Taken | 2010-12-23 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Muncie Aviation Co |
| Address |
Muncie, IN 47303 United States |
| Region | Great Lakes |