Aircraft N28VM Data
3
aircraft records found
N28VM
2001 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1772
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | BB-1772 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N403EA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N28VM |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CD89 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-05-17 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-21 |
| Last Action Taken | 2010-05-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aegis Group Inc Dba |
| Address |
Green Bay, WI 54311 United States |
| Region | Great Lakes |
N28VM
Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-389
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Construction Number (C/N) | RK-389 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N717DD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N28VM |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CD89 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-20 |
| Air Worthiness Test | 2004-10-20 |
| Last Action Taken | 2011-01-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Van Metre Air Llc |
| Address |
Burke, VA 22015 United States |
| Region | Eastern |
N28VM
Beech C90A, c/n LJ1193
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ1193 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N28VM |
| Mode S (ICAO24) Code | A2CD89 |
| Certification Issued | 1990-09-06 |
| Last Action Taken | 1991-02-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ACKROYD INVESTMENTS INC |
| Address |
Miami, FL 33131 |