Aircraft N2931K Data
2
aircraft records found
N2931K
2005 Pereira Osprey II, c/n 921
Airframe Info
| Manufacturer | Pereira |
| Model | Osprey II Search all Pereira Osprey II |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 921 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N2931K |
| Mode S (ICAO24) Code | A30324 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-03-22 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-24 |
| Last Action Taken | 2011-03-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Plane Fun Inc Tr Trustee |
| Address |
Snellville, GA 30078 United States |
| Region | Southern |
N2931K
1979 Cessna 180K, c/n 18053133
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053133 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2931K |
| Mode S (ICAO24) Code | A30324 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |