Aircraft N2941W Data
3
aircraft records found
N2941W
1988 Christen A-1, c/n 1040
Airframe Info
| Manufacturer | Christen |
| Model | A-1 Search all Christen A-1 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 1040 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-C1G |
Aircraft
| Registration Number | N2941W |
| Mode S (ICAO24) Code | A306E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-03-25 |
| Air Worthiness Test | 1988-04-14 |
| Last Action Taken | 2002-03-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-03-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN AIRCRAFT CONSULTANCY INC TRUSTEE |
| Address |
Cot Valley St Just Cornwall, TR197NT United Kingdom |
N2941W
1981 Boeing 737-2K5, c/n 22596 l/n 763
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2K5 Search all Boeing 737-2K5 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 22596 |
| Line Number (L/N) | 763 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 124 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17 |
Aircraft
| Registration Number | N2941W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1982-03-26 |
| Registration Cancel Date | 1986-04-30 |
Owner
| Owner | Air Berlin USA |
| Address |
Berlin, Germany, United States |
N2941W
1972 Bell 206B JetRanger II, c/n 754
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger II Search all Bell 206B JetRanger II |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 754 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2941W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |