Aircraft N297W Data
2
aircraft records found
N297W
2016 Sikorsky S-92A, c/n 920297
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 920297 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N297W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3116F |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-01-17 |
| Registration Cancel Date | 2018-07-13 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Trust Company |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N297W
1969 Dassault Falcon (Mystere) 20D, c/n 194
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20D Search all Dassault Falcon (Mystere) 20D |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 194 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
Aircraft
| Registration Number | N297W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Sinclair & Valentine Company Incorporated |
| Address |
Hampton, New Hampshire United States |