Aircraft N2HZ Data
2
aircraft records found
N2HZ
2007 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-186
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-186 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
N36HZ
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2HZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A18E18 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-11-21 |
| Air Worthiness Test | 2007-07-19 |
| Last Action Taken | 2008-01-04 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Herzog Contracting Corp |
| Address |
St Joseph, MO 64502 United States |
| Region | Central |
N2HZ
2000 Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX, c/n 122
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1125A Astra SPX Search all Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 122 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TFE731-40-1C |
| Also Registered As |
N110MG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2HZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A18E18 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-17 |
| Air Worthiness Test | 2000-03-10 |
| Last Action Taken | 2011-07-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Herzog Contracting Corp |
| Address |
Saint Joseph, MO 64507 United States |
| Region | Central |