Aircraft N2SN Data
3
aircraft records found
N2SN
1966 North American NA-265-40 Sabreliner, c/n 28-259
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Sabreliner Search all North American NA-265-40 Sabreliner |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 28-259 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2SN |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Sunnyside Nurseries Incorporated |
| Address |
Hayward, California United States |
N2SN
1965 Learjet 23, c/n 23-072
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 23 Search all Learjet 23 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 23-072 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610 |
| Also Registered As |
N31S
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2SN |
| Mode S (ICAO24) Code | A18EEE |
| Certification Issued | 1988-03-31 |
| Last Action Taken | 1989-10-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-07-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AZZA CORPORATION |
| Address |
New York, NY 10017 |
N2SN
Aero Commander 690A, c/n 11148
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Construction Number (C/N) | 11148 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2SN |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Sunnyside Nurseries |
| Address |
Salinas, California United States |