Aircraft N2U Data
6
aircraft records found
N2U
2016 Cessna 525 Citation M2, c/n 525-0909
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 Citation M2 Search all Cessna 525 Citation M2 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 525-0909 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-1AP |
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | AIR SANSONE LLC |
| Address |
Wilmington, DE United States |
N2U
2004 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20025
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 20025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2U
2002 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0624
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 560-0624 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW535A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Lilac Acquisitions Llc |
| Address |
Concord, MA United States |
N2U
1977 Beech 200 Super King Air, c/n BB-263
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-263 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Mode S (ICAO24) Code | A18F13 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-04-28 |
| Air Worthiness Test | 1994-05-25 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Helicopters Inc |
| Address |
Cahokia, IL 62206 United States |
| Region | Great Lakes |
N2U
1975 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0285
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 500-0285 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D-1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Jack Urich |
| Address |
Gold Beach, Oregon United States |
N2U
Gates Learjet 35A, c/n 268
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Construction Number (C/N) | 268 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2U |
| Mode S (ICAO24) Code | A18F13 |
| Last Action Taken | 1997-04-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-08-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |