Aircraft N3002K Data
4
aircraft records found
N3002K
2007 Robinson R22 Beta, c/n 4144
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 4144 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-J2A |
Aircraft
| Registration Number | N3002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A321FA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-06 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-24 |
| Last Action Taken | 2007-12-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Republic Helicopter Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N3002K
1995 Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC-880B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | DC-880B |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-12U |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A321FA |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1997-06-12 |
Owner
| Owner | Fairchild Aircraft Inc |
| Address |
San Antonio, TX 78216 United States |
N3002K
1979 Piper PA-28-181 Cherokee Archer II, c/n 28-7990242
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Cherokee Archer II Search all Piper PA-28-181 Cherokee Archer II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7990242 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A321FA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3002K
Culver V, c/n V-221
Airframe Info
| Manufacturer | Culver |
| Model | V Search all Culver V |
| Construction Number (C/N) | V-221 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A321FA |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1947-02-06 |
| Registration Cancel Date | 1948-05-10 |
Owner
| Owner | Toth Aircraft & Accessories Company |
| Address |
Kansas City, Missouri 64101 United States |