Aircraft N3004K Data
3
aircraft records found
N3004K
1994 Ayres S2R-G10, c/n G10109
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-G10 Search all Ayres S2R-G10 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | G10109 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3004K |
| Mode S (ICAO24) Code | A32240 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-07-28 |
| Air Worthiness Test | 1995-01-05 |
| Last Action Taken | 2011-07-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Preferred Ag Aviation Llc |
| Address |
Garden City, KS 67846 United States |
| Region | Central |
N3004K
1991 Fairchild C-26B Metro 23 (SA-227DC), c/n DC-792M
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-26B Metro 23 (SA-227DC) Search all Fairchild C-26B Metro 23 (SA-227DC) |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | DC-792M |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-12U |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3004K |
| Mode S (ICAO24) Code | A32240 |
| Last Action Taken | 1992-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fairchild Aircraft Incorporated |
| Address |
San Antonio, TX 78279 |
N3004K
Piper PA-28-181, c/n 287990244
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 287990244 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3004K |
| Mode S (ICAO24) Code | A32240 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-04 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |