Aircraft N300GB Data
2
aircraft records found
N300GB
1999 Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-262
Latest photos of N300GB
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | RK-262 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D 5 SER |
Aircraft
| Registration Number | N300GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A31FEA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-10-16 |
| Air Worthiness Test | 1999-12-21 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fac Logistics Llc |
| Address |
Rocky Mount, NC 27801 United States |
| Region | Eastern |
N300GB
1966 Hawker Siddeley HS.125 Series 1A/522, c/n 25074
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 1A/522 Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 1A/522 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 25074 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Bristol Siddeley Viper 522 |
| Also Registered As |
G-ATOV
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N300GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hea Managment Group Inc |
| Address |
Denton, Texas United States |