Aircraft N3010A Data
3
aircraft records found
N3010A
2013 Air Tractor Inc AT-502B, c/n 502B-2888
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor Inc AT-502B |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 502B-2888 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT-6A-34AG |
Aircraft
| Registration Number | N3010A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Napoleon, ND 58561 United States |
N3010A
2002 Vans RV-8, c/n 81195
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8 Search all Vans RV-8 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 81195 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360 SERIES |
| Also Registered As |
N202VF
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3010A |
| Mode S (ICAO24) Code | A32562 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2002-10-21 |
| Last Action Taken | 2011-12-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Flower Mound, TX 75022 United States |
| Region | Southwestern |
N3010A
Cessna 170B, c/n 25654
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 25654 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3010A |
| Mode S (ICAO24) Code | A32562 |
| Certification Issued | 1981-10-13 |
| Last Action Taken | 1985-09-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1985-09-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 99507 United States |