Aircraft N301K Data
3
aircraft records found
N301K
1999 Gulfstream Aerospace G-V, c/n 591
Latest photos of N301K
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-V Search all Gulfstream Aerospace G-V |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 591 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR700-710A110 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N301K |
| Mode S (ICAO24) Code | A323EA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-08-28 |
| Air Worthiness Test | 1999-11-30 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N301K
1989 De Havilland Canada DHC-8-301, c/n 190
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-301 Search all De Havilland Canada DHC-8-301 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 190 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N301K |
| Mode S (ICAO24) Code | A323EA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-01-03 |
Owner
| Owner | Dynamic Aviation Group Incorporated |
| Address |
Bridgewater, Virginia 22812 United States |
N301K
1944 Douglas DC-3A-S1C3G, c/n 3264
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3A-S1C3G Search all Douglas DC-3A-S1C3G |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 3264 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N301K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |