Aircraft N3024W Data
2
aircraft records found
N3024W
1999 Lindstrand Balloons 90A, c/n 5105
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 90A Search all Lindstrand Balloons 90A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 5105 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3024W |
| Mode S (ICAO24) Code | A329B9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-11-10 |
| Air Worthiness Test | 1999-04-13 |
| Last Action Taken | 2011-11-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | His Sky Ministries |
| Address |
Grants Pass, OR 97527 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3024W
1988 McDonnell Douglas DC-10-30, c/n 48318
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | DC-10-30 Search all McDonnell Douglas DC-10-30 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 48318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 345 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-50 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3024W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |