Aircraft N3026B Data
2
aircraft records found
N3026B
1952 Cessna 195B, c/n 7909
Latest photos of N3026B
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195B Search all Cessna 195B |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 7909 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3026B |
| Mode S (ICAO24) Code | A329EC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-06-27 |
| Air Worthiness Test | 1956-06-22 |
| Last Action Taken | 2009-05-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Malvern, PA 19355 United States |
| Region | Eastern |
N3026B
1952 Cessna 195A, c/n 7909
Latest photos of N3026B
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195A Search all Cessna 195A |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 7909 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3026B |
| Mode S (ICAO24) Code | A329EC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-06-27 |
| Air Worthiness Test | 1956-06-22 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Malvern, PA 19355 United States |
| Region | Eastern |