Aircraft N302A Data
3
aircraft records found
N302A
1975 Dassault Falcon 10, c/n 59
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 10 Search all Dassault Falcon 10 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 59 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N302A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Great Planes Sales Incorporated |
| Address |
Tulsa, Oklahoma United States |
N302A
1969 Cessna M337B, c/n 337M-0331 (68-11055)
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | M337B Search all Cessna M337B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0331 (68-11055) |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
68-11055
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N302A |
| Mode S (ICAO24) Code | A326C0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-10-01 |
| Air Worthiness Test | 1989-06-22 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Canton, MS 39046 United States |
| Region | Southwestern |
User Comments
Admin, 2006-06-25 04:00:00
Cancel Date: 08/11/2005
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N302A
1967 Cessna 337B, c/n 337M-0099
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 337B Search all Cessna 337B |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0099 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N302A |
| Mode S (ICAO24) Code | A326C0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-01-25 |
| Air Worthiness Test | 2000-03-03 |
| Last Action Taken | 2005-01-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-08-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grosse Ile, MI 481381859 United States |