Aircraft N3030G Data
3
aircraft records found
N3030G
1985 Beech C90A, c/n LJ-1117
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1117 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N3030G |
| Mode S (ICAO24) Code | A32CD6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-03-19 |
| Air Worthiness Test | 1985-07-31 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Toledo, OH 43604 United States |
| Region | Great Lakes |
N3030G
1979 Piper PA-28-161 Cherokee Warrior II, c/n 28-7916181
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Cherokee Warrior II Search all Piper PA-28-161 Cherokee Warrior II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7916181 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D3G rated at 160hp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3030G |
| Mode S (ICAO24) Code | A32CD6 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3030G
1961 Forney F-1A Aircoupe, c/n 5725
Airframe Info
| Manufacturer | Forney |
| Model | F-1A Aircoupe Search all Forney F-1A Aircoupe |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5725 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C90-12F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3030G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |