Aircraft N30365 Data
4
aircraft records found
N30365
2006 Robinson R22 BETA, c/n 4102
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 4102 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-J2A |
Aircraft
| Registration Number | N30365 |
| Mode S (ICAO24) Code | A32DBF |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-12-13 |
| Last Action Taken | 2006-12-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-01-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER CO |
| Address |
Torrance, CA 905056115 United States |
N30365
1998 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1622
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | BB-1622 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N30365 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Raytheon Aircraft |
| Address |
, United States |
N30365
Cessna 162, c/n 16200110
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200110 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N30365 |
| Mode S (ICAO24) Code | A32DBF |
| Certification Issued | 2011-09-06 |
| Air Worthiness Test | 2011-08-01 |
| Last Action Taken | 2011-09-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Klamath Falls, OR 97603 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N30365
Cessna 177A, c/n 17701212
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 177A Search all Cessna 177A |
| Construction Number (C/N) | 17701212 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N30365 |
| Mode S (ICAO24) Code | A32DBF |
| Certification Issued | 1990-10-18 |
| Last Action Taken | 1993-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-11-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bountiful, UT 84010 |