Aircraft N303GA Data
6
aircraft records found
N303GA
2013 Gulfstream Aerospace GIV-X (G450), c/n 4303
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GIV-X (G450) Search all Gulfstream Aerospace GIV-X (G450) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 4303 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 611-8C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A32B0E |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-05-21 |
| Registration Cancel Date | 2014-09-30 |
Owner
| Owner | Bank of Utah Trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N303GA
1985 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 462
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 462 |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A32B0E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-10-12 04:00:00
Cancel Date: 01/10/2002
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N303GA
1985 Airbus A300B4-601, c/n 377
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-601 Search all Airbus A300B4-601 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 377 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 345 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N303GA
1982 Gulfstream Aerospace G-1159A Gulfstream III, c/n 357
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Gulfstream III Search all Gulfstream Aerospace G-1159A Gulfstream III |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 357 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Spey Mk511 |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1982-11-00 |
| Registration Cancel Date | 1985-06-00 |
Owner
| Owner | Gulfstream American |
| Address |
Savanah, GA United States |
N303GA
1980 Gulfstream American G-1159A, c/n 303
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 303 |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc SPEY MK 511SR |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A32B0E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-04-10 |
| Air Worthiness Test | 1981-04-23 |
| Last Action Taken | 2001-02-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRBORNE CHARTER INC |
| Address |
Burbank, CA 915051109 United States |
N303GA
Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5303
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Construction Number (C/N) | 5303 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N303GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A32B0E |
| Last Action Taken | 2010-06-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-08-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gulfstream Aerospace Corp |
| Address |
Savannah, GA 31408 United States |
| Region | Southern |