Aircraft N30425 Data
2
aircraft records found
N30425
1968 Cessna 177A, c/n 17701248
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 177A Search all Cessna 177A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 17701248 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N30425 |
| Mode S (ICAO24) Code | A330EA |
| Certification Issued | 1975-01-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-08-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Endicott, NY 13760 |
| Region | Eastern |
N30425
1939 Polikarpov I-16 Type 24, c/n 2421645
Latest photos of N30425
Airframe Info
| Manufacturer | Polikarpov |
| Model | I-16 Type 24 Search all Polikarpov I-16 Type 24 |
| Year built | 1939 |
| Construction Number (C/N) | 2421645 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Soviet M- series M-62 radial air-cooled piston |
Aircraft
| Registration Number | N30425 |
| Mode S (ICAO24) Code | A330EA |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-03-26 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-14 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airpower Heritage Flying Museum |
| Address |
Midland, TX 79711 United States |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Empty Weight | 1,475kg/3,252lb (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Max rate of climb | 850m/2,790ft per minute (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Max speed | 490kph/304mph (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Landing Gear Type | Manually retractible (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Thrust or HP | 1,000 Hp (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Max Range | 600km/373 miles (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Wing Area | 14.87sq m/160sq ft (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Wing Area | 14.87sq m/160sq ft (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Wing Span | 8.88m/29ft 1.5in (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Overall Length | 6.04m/19ft 9.75in (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Overall Height | 2.41m/7ft 10.75in (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Landing Gear Type | Retractible (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Service ceiling | 9,470m/31,070ft (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 2,060kg/4,542lb (by Doug Robertson on 2006-01-17 05:00:00) |
User Comments
Doug Robertson, 2006-01-17 05:00:00
<a href="http://www.airport-data.com/articles/view/N30425%2C+1939+Polikarpov+I-16+Type+24;9.html">N30425, 1939 Polikarpov I-16 by Doug Robertson</a>