Aircraft N3052K Data
2
aircraft records found
N3052K
1987 Beech 1900C, c/n UB-70
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | UB-70 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N3052K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3348D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-12 |
| Air Worthiness Test | 1987-07-20 |
| Last Action Taken | 2008-10-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Uas Transervices Inc |
| Address |
Pasadena, CA 91101 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3052K
1979 Piper PA-34-200T Seneca II, c/n 34-7970101
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Seneca II Search all Piper PA-34-200T Seneca II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 34-7970101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360-EB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3052K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3348D |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1979-02-15 |
Owner
| Owner | Interflight Inc |
| Address |
Avon, FL 33825 United States |