Aircraft N3055K Data
4
aircraft records found
N3055K
2000 Quad City Challenger II Clip Wing, c/n CH2-0401-CW-2074
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Clip Wing Search all Quad City Challenger II Clip Wing |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | CH2-0401-CW-2074 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N3055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A334F6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-10-26 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-15 |
| Last Action Taken | 2006-10-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Carpinteria, CA 93013 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3055K
1998 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1644
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | BB-1644 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
PNC-0225
Written off on June 2, 2014
|
Aircraft
| Registration Number | N3055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A334F6 |
| Last Action Taken | 1999-01-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-02-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N3055K
1987 Beech 58, c/n TH-1508
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | TH-1508 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A334F6 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1994-12-15 |
Owner
| Owner | Sanford Co Inc |
| Address |
Wichita, KS United States |
N3055K
Martinez Anthony Louis GENESIS, c/n 084
Airframe Info
| Manufacturer | Martinez Anthony Louis |
| Model | GENESIS Search all Martinez Anthony Louis GENESIS |
| Construction Number (C/N) | 084 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A334F6 |
| Certification Issued | 2002-01-03 |
| Last Action Taken | 2002-01-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Batavia, IL 605103282 United States |