Aircraft N3056K Data
2
aircraft records found
N3056K
1986 Beech F33A, c/n CE-1098
Latest photos of N3056K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | CE-1098 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3056K |
| Mode S (ICAO24) Code | A33519 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-29 |
| Air Worthiness Test | 1986-12-27 |
| Last Action Taken | 2007-03-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brunswick, GA 31520 United States |
| Region | Southern |
N3056K
1979 Piper PA-34-200T, c/n 34-7970106
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 34-7970106 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | TCM L/TSIO-360-EB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3056K |
| Mode S (ICAO24) Code | A33519 |
| Current Status | deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-03-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |