Aircraft N3066W Data
2
aircraft records found
N3066W
1998 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1536
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1536 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N3066W |
| Mode S (ICAO24) Code | A338DB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-03-16 |
| Air Worthiness Test | 1998-12-31 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Balco Aviation Llc |
| Address |
Pacheco, CA 94553 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3066W
Beech A36, c/n E-489
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Construction Number (C/N) | E-489 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3066W |
| Mode S (ICAO24) Code | A338DB |
| Certification Issued | 1974-06-21 |
| Last Action Taken | 1996-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-01-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Los Angeles, CA 90049 United States |